ÚVODNÍ STRANA SOUBOR AKCE PROGRAMY FOTOGALERIE KONTAKT

BAROKO

Polovina 17. století – velká část Evropy se usilovně snaží zapomenout na hrůzy třicetileté války a katolická šlechta, která získala značný majetek, buduje rozlehlé paláce s rozkošnými zahradami. Přichází čas velkolepých teatrálních slavností a heroických oper s nákladnou výpravou a propracovanými tanečními choreografiemi.

Ve Francii zakládá Ludvík XIV. „Král slunce“ (sám náruživý tanečník) Královskou akademii tance a taneční mistři u jeho uměnímilovného dvora vynalézají geniální systémy grafického zápisu tance. A právě zde se rozvinul náročný vysoký taneční styl nazývaný „La Belle Danse“, který položil nesmírně precizní základ k současnému baletu. Ostatně pojmenování současných baletních kroků, gest a tanečních prvků pochází právě z Francie 17. století.

Baví se ale nejen u královských dvorů, tančí a veselí se i nižší šlechta a měšťanstvo. V Anglii vycházejí populární taneční sbírky jako paměťové pomůcky pro společnost, která se tancem v první řadě obveseluje. Společensky velmi komunikativní, hravé a nenáročné tance s pravidelně se opakujícími prvky se pod označením „kontratance“ dochovaly dodnes – jako „country“ tance je dodnes naleznete v Americe, kam byly dovezeny přistěhovalci právě z Britských ostrovů. Svou jedinečnou podobu si do současnosti uchovaly také jako „Scotish country dances“, které jsou po staletí považovány za Skotskou národní tradici.

Přehledné představení barokního období a vystoupení ALLA DANZA si můžete stáhnout zde: BAROKO.