ÚVODNÍ STRANA SOUBOR AKCE PROGRAMY FOTOGALERIE KONTAKT

GOTIKA

První písemné taneční zápisy i jména tanečních mistrů jsou v Evropě datovány do období přelomu 14. a 15. století. Představují jedinečný doklad o dvorské taneční kultuře kvetoucí v dobách galantních trubadúrů a minnesängrů, v časech velkolepých turnajů a rytířských ctností.

Významným centrem byla zprvu Francie, resp. Burgundské vévodství – jeden z nejbohatších a nejokázalejších dvorů Evropy. Vznešenost a urozenost tu roku 1430 korunoval Filip III. (řečený "Dobrý") založením slavného rytířského řádu zlatého rouna. Po mnoho let tak udával Burgundský dvůr styl ostatním Evropským zemím – v módě, v kurtoazii, ale i v tanci.

Ale zatímco ve většině Evropy panuje ještě gotika, na severu Itálie už se probouzí hravá renesance. Přináší i rozkvět tanečního umění, první zápisy párových dvorských tanců a z anonymity vyzdvihuje jména vážených tanečních mistrů.

Výrazem „Quattrocento“, znamenajícím v italštině „15. století“, je proto dodnes označován dvorský taneční styl, který se ze slunné Itálie rychle rozšířil i do Francie a dalších zemí Evropy pozdního středověku.

Přehledné představení gotického období a vystoupení ALLA DANZA si můžete stáhnout zde: GOTIKA.