ÚVODNÍ STRANA SOUBOR AKCE PROGRAMY FOTOGALERIE KONTAKT

HISTORICKÉ PLESY AD

Občanské sdružení Alla Danza je od roku 2008 pořadatelem „Historických plesů Alla Danza“, jejichž hlavním posláním je šířit povědomí o historických tancích i mezi laickou veřejnost.
Svým zaměřením a zejména rozsahem jsou tyto kulturní akce skutečným unikátem v České republice.

A v čem tkví jedinečnost Historických plesů Alla Danza?

  • tančí se výhradně jednoduché historické tance, které jsou přímo na místě nenásilnou a zábavnou formou vyučovány (podle dochovaných historických zápisů, profesionálním tanečním lektorem),
  • výběr tanců je koncipován jako průřez různými historickými obdobími (od prvních dochovaných tanečních zápisů z cca poloviny 15. století až po tance vlasteneckých obrozeneckých bálů cca poloviny 19. století),
  • hraje pouze dobová hudba (vždy 2 živé kapely),
  • všichni jsou oblečeni do historických kostýmů (stylizace období od 9. do 19. století včetně uniforem a krojů),
  • vždy je pořádán ve stylovém historickém/historizujícím prostředí, které umocňuje nevšední atmosféru plesu. S ohledem na stále rostoucí počet účastníků už tak vystřídal např. Vyšehradské Staré purkrabství, palác Casa Gelmi na Vinohradech či secesní sál Na Marjánce na Břevnově.


Myšlenka uspořádat ples tohoto formátu se zrodila na přelomu let 2007/2008 a navázala na seriál „Historických tančíren“, který sdružení Alla Danza zorganizovalo pro veřejnost ve spolupráci s lektorkou Hanou Tillmanovou v Karlínském Spektru v Praze.

Už od druhého ročníku plesu se termín jeho konání ustálil na poslední sobotní večer před prvním adventním víkendem. Pomyslně tak Historický ples Alla Danza každoročně otevírá plesovou sezónu všech šermířských a stylových bálů v České republice.

Od samého počátku je duší celé akce Irena Navrkalová (roz. Pekovová), jedna ze zakládajících členek sdružení Alla Danza, která Vám také poskytne další informace o Historických plesech Alla Danza na info@alladanza.cz.